decoupage

wtorek, 01 lutego 2011

Deco wariacja :D

Misa z paper mache, butelczyna i komplet "papeteriowy" :D

dwie buteleczki

 

poniedziałek, 27 grudnia 2010

:) Oto pojemniczki na przyprawy i deska do krojenia, które powstały w wakacje. Jestem w domu rodzinnym, mam okazję wykopać zdjęcia sprzed pół roku;) kolory trochę przekłamane, z góry przepraszam

 

wtorek, 16 marca 2010

.. aż się bałam tu zaglądać po takim czasie i tylu niedotrzymanych obietnicach;(

długo nic nic nie robiłam, a jak zrobiłam nie miałam czasu tu wstawić, teraz się troszkę nazbierało, mam chwilę wolnego więc postanowiłam wrzucić małe co nieco;)

maska decoupage

Maska z masy papierowej ozdobiona techniką decoupage, robienie jej było prawdziwą przyjemnością jestem z niej bardzo zadowolona, o wiele mniej ze zdjęć, nie udało mi się zrobić jej przy dobrym świetle, była 5 rano a ja nie dysponuję jak już wielokrotnie chyba wspominałam dobrym świtałem;) a nie lubię bardzo zdjęć z lampą błyskową są płaskie. W każdym razie bardzo mi się fajnie pracowało z nią:D

 

poniedziałek, 22 lutego 2010

Decoupage (czyt. dekupaż), często określany bywa techniką serwetkową, to słowo pochodzące z języka francuskiego i oznaczające "wycinanie". Początkowo techniką tą określano odzabianie różnych powierzchni poprzez naklejanie obrazków powycinanych z materiałów. Potem zaczęto wycinać motywy z papierowych serwetek, i takie ich wykorzystanie stało sie bardzo popularne. Uniwersalizm tej techniki polega na tym, że można nią ozdabiać praktycznie każdą powierzchnię. Decoupage klasycznie polega na naklejeniu motywu z serwetki i pokrycie go wieloma warstwami lakieru- tak by nie było widać, że motyw "wystaje", powinien być równy z powierzchnią na jaką jest naklejony. Wzór powinien być niewyczuwalny przy dotknięciu.

By zacząć zabawę z decoupage nie trzeba żadnych wyszukanych materiałów i wielkich kosztów, wiele rzeczy na pewno posiadamy w domu:)

Co potrzeba na poczatek?

- przedmiot, który chcemy ozdobić (pudełka, butelki, deseczki do krojenia, doniczki, ramki do zdjęć, wszystko co jest szare i brzydkie, w co chcemy tchnąć nowe życie;) )

- seretki z ładnym wzorem albo zywczajny papier z nadrukiem, który nas urzekł

- klej wikol lub najzwyklejsze na świecie kurze białko (polecam opcję z jajkiem, tanio i ekologicznie;)

- farbki akrylowe

- lakier

To opcja podstawowa, istnieje jeszcze wiele preparatów, które można opcjonalnie używać przy decoupagu, je opiszę innym razem ;)

Jak postępować by ozdobić przedmiot dowiedziecie się w dziale docoupage: link jest tutaj: http://lawender.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?634263

czwartek, 18 lutego 2010

Oto jak z opakowania po pysznych i pewnie wszystim znanych czekoladkach powstało pudełko na guziki ;)

1. Potrzebne materiały:

- plastikowe, przezroczyste pudełko

- klej wikol

- papier do decoupage, lub seretka z wybranym wzorem- mi się spodobały cytrynki;)

- miseczka z wodą w przypadku jeśli używamy papieru do decupage, seretek nie trzeba moczyć

- nożyczki, pędzelek

-  farbki akrylowe

- jakaś gazeta, żeby nie ufajdać stołu;) zaznaczam bo przy tym juest dużo szans na pobrudzenie wszystkiego dookoła

- kawałek papierowego ręcznika

- lakier utrwalający

2. Zaczynamy!

Z papieru do decoupagu wycinamy interesujące nas motywy, w przypadku serwetek papierowych składających się z 3 warstw, rozdzielamy warstwy i pozostawiamy do dalszej pracy tylko tę zadrukowaną.

3. Jeśli pracujemy z papierem do decu, lub tym bardziej z wydrukowanym wzorem na papieże zwykłym, musimy kilka minut zamoczyć w wodzie nasze wycięte motywy. W przypadku seretek jest to nie wskazane, gdyż cieniutka seretka momentalnie rozmaka i rwie się.

4. Wyciągamy motywy z wody i delikatnie osuszamy je ręcznikiem papierowym.

5. Następnie nabieramy na pędzelek wikolu i smarujemy UWAGA po zadrukowanej, bardziej kolorowej stronie motywu.

6. Tak przygotowany motyw przykładamy stroną z naniesionym klejem UWAGA do wnętrza pokrywki przezroczystego pudełka a nie zewnątrz i smarujemy klejem po niezadrukowanej stronie oraz dookoła nadruku, by motyw nie oderwał się. Klej po wyschnięciu robi się przeźroczysty, więc bez obawy dajemy dużo kleju.

7. Tak samo postępujemy z kolejnymi wyciętymi motywami. Tak przykrywka wygląda z zewnątrz:

8. Nanosimy wszystkie wycięte motywy przyklejając w ten sam sposób, ja dodałam jeszcze cytrynki na ścianki pudełka.

9. Bezwzględnie czekamy aż klej wyschnie! Będzie do doskonale widoczne, z białego zrobi się przeźroczysty. Natępnie mieszamy sobie, wybieramy dowolny kolor akrylu, ja wybrałam żółtą ochrę, wymieszałam z białą akrykówką. Dowolnie zamalowujemy nasz przyklejony motym od wewnątrz pojemnika.

10. Tak wyglądają nasze zabiegi na zewnątrz pokrywki:

11. Tak samo postępujemy ze wszystkimi motywami. I tu możemy skończyć, mi się coś nie podobało, ten efekt przeźroczystkości tylko w niektórych miejscach nie przypadł mi do gustu, więc pomalowałam od wewnątrz całe pudełko, cieniując monochromatycznie:

12. Gdy farbka wyschnie, najlepiej po paru godzinach, można polakierować środek lakierem ja użyłam lakieru błyszczącego stemperii, bo innego nie miałam. Lakier potrzebny jest w przypadku, gdy chcemy dobrze utwalić nasz wzór, jeśli rzadko będziemy używać pojemnika nie jest to konieczne, mój pojemnik ma być na guziki, w których często grzebię szukając odpowiedniego na oczka dla moich Stworów, będzie często używany, więc przyda się lakier :)

13. Oto efekt końcowy ;)

środa, 17 lutego 2010

:) Oto jeden z nowych tworów, bransoletka drewniana i kolczyki, ozdobiona techniką serwtkową, zdjęcia troszke słabe, mało światła mi wpadło przez okno;)

technika serwetkowa, decoupage

technika serwtkowa, decoupage

 

Wszystkie prace,
zdjęcia,
zamieszczone na tym
blogu są wyłącznie
moją własnością
(jeśli nie- wyraźnie to zaznaczam)
Kopiowanie,
wykorzystywanie,
rozpowszechnianie
i przetwarzanie
w jakikolwiek inny
sposób zdjęć,
tekstów bez mojej
zgody jest zabronione.